Stowarzyszenie Miłośników Historii Wojskowości
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Nawigacja
O Stowarzyszeniu
Forum
Galeria
Galeria archiwum
Artykuły
Mapa wydarzeń
Linki
Kontakt
Księga Gości / Guestbook
facebook
Na Forum
Najnowsze Tematy
Składki i wpisowe za...
IV Marsz Katyński w ...
Składki członkowskie
Galeria archiwum
Narodowe Święto Niep...
Najciekawsze Tematy
Składki i wpisowe... [1]
Narodowe Święto N... [1]
IV Marsz Katyński... [0]
Składki członkowskie [0]
Galeria archiwum [0]
mapa odwiedzających
Locations of visitors to this page
V Marsz Katyński - relacja
Katyń – symbol zbrodni ludobójstwa popełnionej na około 22 000 Polaków, w tym ponad 15 000 jeńców wojennych. Byli wśród nich oficerowie Wojska Polskiego, policjanci i oficerowie rezerwy: urzędnicy, lekarze, profesorowie, prawnicy, nauczyciele, inżynierowie, duchowni, literaci, kupcy, działacze społeczni, leśnicy, kolejarze… Zostali potajemnie zamordowani wiosną 1940 roku na rozkaz najwyższych władz sowieckich. Ich groby odkryto w Katyniu, Charkowie, Miednoje i Bykowni. Prawda o tych wydarzeniach była zakazana do 1989 roku.

6 kwietnia ulicami Wolsztyna przeszedł „V Marsz Katyński” poświęcony pamięci pomordowanych wolsztynian, powstańcom wielkopolskim, leśnikom, kolejarzom i księżom kapelanom Wojska Polskiego. W tegorocznym Marszu w 79 rocznicę mordu maszerowało 140 rekonstruktorów a wśród nich: Grupa Historyczna Zgrupowanie Radosław, Patriotyczny Głogów, GH Ostrów Wielkopolski, 3 Bastion Grolman, Klub Kawaleryjski 18 Pułku Ułanów Pomorskich, GH Luboń, Patriotyczny Zbąszyń i organizatorzy Marszu Stowarzyszenie Miłośników Historii Wojskowości przy Lubuskim Muzeum Wojskowym.

Jak zawsze niezawodni byli uczniowie wolsztyńskich szkół Liceum Ogólnokształcącego i Zespołu Szkół Zawodowych. W tym roku na prośbę filmowców i fotografów wprowadziliśmy zmiany w scenariuszu i pociąg, którym wieziono oficerów do Gniezdowa nie czekał na nas na dworcu, ale wjechał dopiero po odegraniu scen pożegnań. Dzięki temu filmowcy mieli możliwość nagrania widowiskowego momentu wjazdu pociągu na dworzec. Całemu wydarzeniu od godz. 10.00 towarzyszyła ekipa TVP 3 z Poznania, która przygotowuje obszerny materiał filmowy. Była także ekipa TVP – Teleskop i Telewizja Leszno.

Marsz zgromadził wielu gości z członkami rodzin katyńskich na czele z panem prof. Romanem Świetlikiem z Polskiej Akademii Nauk. Pan profesor jest wnukiem ppłk dr. Franciszka Rosta. Jak zawsze integralną częścią Marszu była uroczysta koncelebrowana Msza Święta. Na uczestników Marszu czekała odświętnie ustrojona Fara a w niej chór Lutnia i Wolsztyńska Orkiestra Dęta. Mszę odprawił Ks. kanonik, proboszcz Sławomir Majchrzak w koncelebrze z ojcem Józefem Wcisło superiorem Seminarium Duchownego w Obrze.

W trakcie Marszu wyczytano 74 nazwiska pomordowanych w Katyniu, a każde wyczytane nazwisko to jeden zapalony znicz złożony przy Pomniku Pomordowanych w Katyniu. W tym roku do uczestników Marszu dołączyli leśnicy z Nadleśnictwa Wolsztyn. Organizatorzy Marszu serdecznie dziękują wszystkim Tym, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do organizacji „V Katyńskiego Marszu”.

Zapraszamy do obejrzenia galerii z wydarzenia LinkDodane przez admin dnia kwiecień 10 2019 19:00:44
0 Komentarzy ~ 277 Czytań Drukuj
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Powered by: PHP-Fusion v6.01
voodz theme by: sonar

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | okazjanazakupy.pl